Kersti Kaljulaid, president of Estonia since October 10, 2016

Kersti Kaljulaid, president of Estonia since October 10, 2016
First femele president of Estonia and youngest people to held this post in the history of the country

Dame Patsy Reddy, Governor of New Zealand since September 28th, 2016

Dame Patsy Reddy, Governor of New Zealand since September 28th, 2016
Reddy complete four women as governors in the Brithis conmmowealth, been one third of the total of countries in this community.

Doris Bures, Member of Austria's Federal Presidential College since july 8th, 2016

Doris Bures, Member of Austria's Federal Presidential College since july 8th, 2016
The Austria's Federal Presidential College is an acting executive body its currently lead the country; until new elections. Last presidential elections were void for irregularities

Theresa May, Primer Minister of United Kingdom since july 13th, 2016

Theresa May, Primer Minister of United Kingdom since july 13th, 2016
May started his mandate few weeks after a referemdum its allow United Kingdom to leave the European Union.

Ameenah Gurib-Fakim, president of Mauritus since June 5th, 2015

Ameenah Gurib-Fakim, president of Mauritus since June 5th, 2015
Firts female to hold thos position in this country

Tsa Ing-wen, president of Republic of China (Taiwan) since May 20th, 2016

Tsa Ing-wen, president of Republic of China (Taiwan) since May 20th, 2016
Firts female to hold this position in the country

Saara Kuugengewa, Primer Minister of Namibia since March 21st, 2015.

Saara Kuugengewa, Primer Minister of Namibia since March 21st, 2015.

Federica Mogherini, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy.

Federica Mogherini, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy.
Federica Mogherini (Italian) hold his position in the European Union since November 1st, 2014

Dame Marguerite Pindling Governor General of Bahamas since july 8, 2014

Dame Marguerite Pindling Governor General of Bahamas since july 8, 2014
Mrs. Pindling was appointed by Queen Elizabeth at the age of 82.

Marie Louise Coleiro Preca, President of Malta since April 4th 2014

Marie Louise Coleiro Preca, President of Malta since April 4th 2014

Michelle Bachelet, President of Chile since March 11, 2014

Michelle Bachelet, President of Chile since March 11, 2014
Bachelet is in her second non consecutive term as president of Chile; after leaved office in 2010 she leaded a newly created UN Women.

Lucille George-Wout, Governor of Curazao since November 4th, 2013

Lucille George-Wout, Governor of Curazao since November 4th, 2013

Erna Solberg. Primer Minister of Norway since October 18th 2013

Erna Solberg. Primer Minister of Norway since October 18th 2013

Phumzile Mlambo-Ngcuka, Executive Director of UN Women since July 10th, 2013

Phumzile Mlambo-Ngcuka, Executive Director of UN Women since July 10th, 2013
UN Women is officially named "UN Entity for Gender Equality and Empowerment of Women". Mrs Miambo-Ngcuka is a former South African vice-president. Miambo-Ngcuca was choosen at the resign of Michele Bachele who will run for president of her county (Chile).

Park-Geun-hye President of Republic of Korea since February 25th, 2013

Park-Geun-hye President of Republic of Korea  since February 25th, 2013
Firts female president in South Korea was first Lady as daughter of her's widow father presidency.

Cecile Le Granade, Governor General of Granada sinde May 7th 2013

Cecile Le Granade, Governor General of Granada sinde May 7th 2013
First female Governor General in her country

Nkozasana Dlamini-Zuma Chairperson of the African Union Commission since July 15, 2012

Nkozasana Dlamini-Zuma Chairperson of the African Union Commission since July 15, 2012
Only woman to held this position since was created

Christine Lagarde, Managing Director of the International Money Fund since July 5th, 2011.

Christine Lagarde, Managing Director of the International Money Fund since July 5th, 2011.

Sarah Wescot-Williams, Primer Minister of Sint Marteen since october 10th 2010

Sarah Wescot-Williams, Primer Minister of Sint Marteen since october 10th 2010
Primera persona en ocupar este puesto al crearse el parlamento de Sint Maarten, antes de esa fecha parte de las Antillas Holandesas pero ahora territorio independiente de los Paises Bajos.

Simonetta Sommaruga, Member of the Swiss Federal Council since january 1st 2010.

Simonetta Sommaruga, Member of the Swiss Federal Council since january 1st 2010.

Irina Bokova, general director of UNESCO since october 15, 2009

Irina Bokova, general director of UNESCO since october 15, 2009
Bulgarian, first east Europen to be selected for this responsability; was reelected in 2013.

Dalia Grybaskautye, President of Lithuania since July 12th 2009.

Dalia Grybaskautye, President of Lithuania since July 12th 2009.

Sheikh Hasina, Primer Minister of Banglah Desh since January 6th,2009.

Sheikh Hasina, Primer Minister of Banglah Desh since January 6th,2009.

Ellen Johnson Sirleaf, President of Liberia since January 16th 2006.

Ellen Johnson Sirleaf, President of Liberia since January 16th 2006.
Premio Nobel de la paz 2011 (compartido), meses después de recibir este premio es re-elegida para presidente en una controvertida segunda vuelta.

Angela Merkel, German Chancelor since November 22nd 2005.

Angela Merkel, German Chancelor since November 22nd 2005.

Doris Leuthard, Member of the Swiss Federal Council since agosto 1st 2003.

Doris Leuthard, Member of the Swiss Federal Council since agosto 1st 2003.

Calliopa Pearlette Lousy, Governor of Saint Lucie since SEptembre 17th 1997

Calliopa Pearlette Lousy, Governor of Saint Lucie since SEptembre 17th 1997

Margrethe II Queen of Denmark since Jabuary 14th 14, 1972.

Margrethe II Queen of Denmark since Jabuary 14th 14, 1972.

Elizabeth II Queen of England since february 2nd, 1952.

Elizabeth II Queen of England since february 2nd, 1952.
Elizabeth is Head of State of United Kingdom and other sixteen coutries members of the British Conmmowealth. Is the Oldest Monarch after the death of Andullah of Arabia en January 2005 and the longest serving ruler afyer the death of Ramma IX, King of Tailand in October 2006

Tuesday, November 29, 2011

Se va Otunbayeva, entra Dhzioeva.

En la segunda vuelta de las elecciones presidenciales en South Ossetia ha salido victoriosa la ex-mimistro de Educación y candidata de la oposición Alla Dhzioeva; aunque estas elecciones, según el gobierno georgiano no tendrá ningún impacto pues la autonomía de tal región al norte del país no le es reconocida no deja de ser interés para este blog reflejar este acontecimiento el cual colocará a otra mujer al frente de una nación. La independencia surosetiana sólo es econocida por unos pocos paise snetre ellos Rusia de donde es la mayor parte de su población; de hecho South Ossetoa está ocupada militarmente por los rusos y allí circula el rublo libremente.
Se me hace curioso que en este último mes del año Roza Otunbayeva, presidenta de Kirgystán cese en su cargo y en un lugar no muy lejos Dzhiaeva se haga con la presidencia dejando margen para un cierto juego fonético.

No comments:

Post a Comment